Magyar Rovaremésztő Növény Természetvédő Társaság
MaRoN TT - Hivatalos honlap

Levélszaporítás

LEVÉLHÚZÁS, LEVÉLDUGVÁNY:
A hízókák szaporításának talán leggyorsabb és legeredményesebb módja, ha levelekről szaporítjuk.
Ehhez kell egy alany, amelyik kell mennyiségű levelet növesztett.
A művelet nagyon egyszerű, az alany legalsó (legöregebb) levelei közül eltávolítunk párat úgy, hogy az alanynövényt kicsit megfogva meghúzzuk a kiszemelt levelet. Kis erőkifejtéssel a levél teljesen a tövéről leválik, a végén fehéres lesz látható. Ekkor jól csináltuk a műveletet. A levelet ezután mindenféle kezelés nélkül nedves tőzegre tehetjük, kissé rányomva, vagy a “legtisztább” megoldás, ha simítózáras zacskóba helyezzük egy konyhai törlőpapírra vagy akár wc papírra. Az illatosított papírok nem jók erre a célra. A zacskót lezárjuk, feliratozzuk és olyan helyre tesszük ahol fény is érheti. Pár hét múlva a levelek fehéres részénél apró zöld növénykezdemények jelennek meg. A kis növényeket akkor vegyük ki a zacskóból, ha az eredeti nagy levél már majdnem teljesen elszáradt. Ekkor a szokásos talajba ültetjük, de óvatosan, mert a gyökerei olyan vékonyak, mint a hajszál. Eleinte magasabb párát biztosítsunk neki, hogy gyorsabban átvészelje a kihelyezést. A kis növényünk minden tulajdonsága teljesen megegyezik majd az anyanövénnyel.

Cephalotus follicularis (Ausztrál kancsóka) levélszaporítása. Fotó: Kalmár István)

Hízókák levélszaporítása. Fotó: Kardos György

LEVÉLVÁGÁS:

Hosszú levelű harmatfüveknél alkalmazzuk ezt a szaporítási módot. Jellemzően a filiformis változatokat, vagy a capensis leveleit használjuk, de többféle fajjal is kísérletezhetünk.

A szaporítás menete az, hogy a levelek mirígyszőrös részét 0,5-1 cm-es darabokra vágjuk éles szikével, majd akár nedves tőzegre tesszük, vagy desztillált vízbe is dobhatjuk. Mindkét közegben kis növénykék hajtanak ki a levéldarabokból. Amint megjelennek az erősebb gyökerek cserépbe ültethetjük a kis növényeket, a szokásos talajkeverékbe. Olyan leveleket válasszunk, amelyeken nincs rovarmaradvány, mert azok a részek hamar bepenészedhetnek. Párás környezete biztosítsunk, de a napi szellőzés fontos!

A mérsékelt övi harmatfüveket ilyen módon természetesen nyáron szaporítjuk, a trópusiakat akár télen is a lakásban, de kiegészítő világításról gondoskodjunk!

Drosera filiformis “Tracyi’ levélvágásos szaporítása (Fotó: Kalmár István)