Magyar Rovaremésztő Növény Természetvédő Társaság
MaRoN TT - Hivatalos honlap

Sarracenia

Kürtvirág

A kürtvirág (Sarracenia) a hangavirágúak (Ericales) rendjébe tartozó kürtvirágfélék (Sarraceniaceae) családjának névadó nemzetsége.

A kürtvirágok Észak-Amerika keleti partvidékén, Texasban, északon a Nagy tavak környékén és Délkelet-Kanadában őshonosak. A legtöbb faj Délkelet-Amerikában él, míg a Sarracenia purpurea felhatol egészen Kanadáig.

A kürtvirágok elterjedési területe

Élőhelyük alacsony tápanyag tartalmú, nitrogén szegény, savanyú tőzeges, állandóan nedves, mocsaras területek, ahol csak kevés növény képes életben maradni. Rovaremésztő tulajdonságuk kialakulása is ennek köszönhető: a növények így pótolják a talajból hiányzó, de a növekedésükhöz elengedhetetlenül szükséges tápanyagokat. Az élőhelyük elég széles, ezzel együtt az éghajlat a mérsékelt égövinek felel meg a leginkább, azaz megegyezik a miénkkel.

Kiterjedt élőhelyüknek és változatosságuknak, érdekes alakjuknak köszönhetően méltán közkedveltek.

Ültetőközeg:

A kürtvirágok Észak-Amerikában élnek, hasonlóan a vénusz légycsapóhoz, ezért nevelésük is nagyon hasonló. Mint a legtöbb rovaremésztő növénynek, a kürtvirágoknak is savanyú, tápanyagmentes ültetőközegre van szüksége. A legjobb erre a célra a Novobalt tőzeg, amelyek különféle kiszerelésekben (2 litertől felfelé) lehet kapni minden jobb kertészetben, de nagyobb áruházakban is. A virágföld, orchideaföld vagy tápoldattal-, műtrágyával kezelt ültetőközegek nem felel meg, ezekben a növény rövid idő alatt nem fog csapdákat nevelni és egy idő után el is pusztul.

Öntözés:

Eső-, desztillált- vagy minden nagyobb áruházban, barkácsboltban kapható, illat- és egyéb adalékanyagtól mentes ioncserélt víz a legjobb. A növények tápanyagmentes élőhelyeken élnek, ezért szükséges, hogy se az ültetőközeg, se a víz ne tartalmazzon semmit. A forralt víz csak végszükség esetén használható, ugyanis a benne oldott sóknak csak egy része távolítható el forralással. Ugyan így a kútvíz sem megfelelő, mivel abban is sok oldott lehet. A fentieken kívül használható még reverz ozmózissal előállított víz, amelyet sokszor akvarisztikai üzletekből lehet beszerezni. A cserepek alatt folyamatosan álljon 1-2 ujjnyi víz, ne hagyjuk soha kiszáradni az ültetőközeget.

Cserép:

A felnőtt növények rizómája meglehetősen nagy és folyamatosan nő oldal irányba. Ezért olyan cserepeket válasszunk, amelyek legalább 10 cm átmérőjűek, mert ezek a növények sem szeretik, ha évről évre át kell ültetni őket. A cserepek mélysége is legalább 10 cm legyen, mert nagy, fejlett gyökérzetet nevelnek, aminek kell a hely. A cserép anyaga legyen műanyag, az égetett cserép lassan átengedi a vizet ezért idővel csúnya lesz, továbbá különféle anyagok oldódhatnak ki belőle, ami káros lehet a növényre (különösen, ha már korábban használt cserépről van szó). A fém edények ugyancsak nem jöhetnek szóba, mert a fémek lassan kioldódnak az edényből. A kürtvirágok elég magasra nőnek, egyes fajok akár 90 cm-es csapdákat is nevelhetnek, ezért szükség lehet egyszerű virágkarókra is, főként akkor, ha a szabadban neveljük a növényt, mert egy-egy viharos napon a kürtök hajlamosak elfeküdni.

Elhelyezés:

A rovaremésztő növények alapvetően nem szobanövények, így a kürtvirágok sem. A legjobb, és a kürtvirágok ezt szeretik a legjobban, ha a szabadban tudjuk nevelni, ahol a növények erősek, betegségekkel szemben ellenállóak lesznek és nem utolsó sorban, maguk intézhetik a rovarok elfogását. A legszebb színeik is a szabadban nevelt példányoknál láthatjuk.Amennyiben erre nincs lehetőség, akkor keressünk egy lehetőleg déli vagy nyugati fekvésű ablakot és neveljük az ablakpárkányon.

Fény:

A kürtvirágok nyílt területeken élnek, ahol közvetlenül éri őket a napfény. Számukra ezért sok fényt kell biztosítani. Olyan helyet keressünk az elhelyezésükre, ahol közvetlenül éri őket a nap. Legfeljebb augusztusban, a déli órákban legyenek csak árnyékban, hogy védve legyenek a perzselő nap elől.

Etetés, tápoldatozás:

A növényeket nem szabad tápoldatozni, lombtrágyázni stb., ez a pusztulásukat okozza. Alapvetően etetni sem javasoljuk a növényeket, de a kizárólag szobában nevelt növényeknek alkalmanként (1-2 havonta) adhatunk kisebb elfogott rovarokat. Mindig csak 1-2 csapdába tegyünk rovart, a hirtelen kapott sok tápanyag miatt a növény elpusztulhat. Embereknek szánt élelmiszert ne adjunk a növényeknek.

Teleltetés:

A kürtvirágok mérsékelt égövön élnek, ezért télen, hogy jó kondícióban maradjanak, teleltetni szükséges. Késő ősszel (november közepe, vége) keressünk számukra egy olyan helyet, ahol télen a hőmérséklet nem megy (-5)-(-10) °C alá. A 10 °C alatt tartott telelő növényeknek nincs szüksége fényre, ezért ez a hely lehet egy garázs vagy pince. Amennyiben nem tudjuk teleltetni a növényt, akkor szükség lesz mesterséges világításra, mert a téli napokon nagyon kevés természetes fény van, az ablakon beszűrődő fény is kevés számukra.

Vásárlás:

Kürtvirágokat ritkábban lehet kapni nálunk, de jobb, nagyobb kertészetben (Oázis, New Garden stb.) előfordulnak. Néha nagyobb áruházakban, barkácsboltokban is árusítanak. A legtöbb dísznövény kiállításon viszont rendszeresen lehet velük találkozni és vásárolni. Ezek a legtöbbször hibridek, de ez a nevelésüket tekintve nem jelent különbséget. Mindig csak egészséges, kártevőktől, penésztől mentes növényeket vásároljunk. A boltban vásárolt növényeket ültessük át, amint hazaértünk velük, mert a bolti eladók sokszor nincsenek tisztában vele, hogy savanyú, tápanyagmentes ültetőközegben kell nevelni a növényeket. Sok boltban ugyanúgy tápoldatozzák és csapvízzel locsolják, mint a többi növényt, ez viszont idővel a pusztulásukat okozza.

Sarracenia alap fajok:

Sarracenia alata

Sarracenia alata f. pubescens

Sarracenia alata f. viridescens

Sarracenia alata var. atrorubra

Sarracenia alata var. cuprea

Sarracenia alata var. nigropurpurea

Sarracenia alata var. ornata

Sarracenia alata var. rubrioperculata

Sarracenia drummondii

Sarracenia flava

Sarracenia flava f. viridescens

Sarracenia flava var. atropurpurea

Sarracenia flava var. cuprea

Sarracenia flava var. maxima

Sarracenia flava var. ornata

Sarracenia flava var. rubricorpora

Sarracenia flava var. rugelii

Sarracenia leucophylla

Sarracenia leucophylla f. viridescens

Sarracenia leucophylla var. alba

Sarracenia leucophylla var. pubescens

Sarracenia minor

Sarracenia minor var. minor f. viridescens

Sarracenia minor var. okefenokeensis

Sarracenia oreophila

Sarracenia oreophila var. ornata

Sarracenia psittacina

Sarracenia psittacina f. heterophylla

Sarracenia psittacina f. viridescens

Sarracenia psittacina var. okefenokeensis

Sarracenia psittacina var. okefenokeensis f. luteoviridis

Sarracenia purpurea

Sarracenia purpurea f. heterophylla

Sarracenia purpurea f. veinless

Sarracenia purpurea subsp. purpurea var. ripicolainvalid name

Sarracenia purpurea subsp. venosa

Sarracenia purpurea subsp. venosa var. burkii

Sarracenia purpurea subsp. venosa var. burkii f. luteola

Sarracenia purpurea subsp. venosa var. montana

Sarracenia purpurea subsp. venosa var. venosa f. pallidiflora

Sarracenia rosea see S. purpurea subsp. venosa var. burkii

Sarracenia rubra

Sarracenia rubra Anthocyanin Free

Sarracenia rubra subsp. alabamensis

Sarracenia rubra subsp. gulfensis

Sarracenia rubra subsp. gulfensis f. luteoviridis

Sarracenia rubra subsp. jonesii

Sarracenia rubra subsp. jonesii f. heterophylla

Sarracenia rubra subsp. jonesii f. viridescens

Sarracenia rubra subsp. wherryi