Magyar Rovaremésztő Növény Természetvédő Társaság
MaRoN TT - Hivatalos honlap

Aldrovanda vesiculosa

Magyar neve: vízikerék

Az Aldrovanda vesiculosa magyar nevét a vízimalmok kerekéhez hasonló levélelrendeződéséről kapta. Hínárszerű vízinövény, amely a vízben lebeg, gyökere nincs. Magyarországon honos növény, néhány tavunkban megtalálható, de mindenhol fokozottan védett! Elég törékeny a szára, egy-egy szárszakasz 15-20 cm hosszú. Ezen sorakoznak a levelek. A körkörösen álló, sugárirányba rendeződött levelei végén a vénusz légycsapó csapdájához hasonló csapdák találhatók. Apró víziállatokkal, alsóbb rendű rákokkal férgekkel táplálkozik. Évelő növény, télen visszahúzódik, majd tavasszal újra kihajt. Virága nem túl érdekes, a víz fölé emelkedik a virágszár, amelynek végén egyetlen, öt szirmú fehér virág nő.

Magyarországon legnagyobb mennyiségben a Baláta tóban fordul elő, de Európán kívül Ázsiában, Afrikában és még Ausztráliában is honos. Sajnos a vízszabályozások, a tavak és mocsarak lecsapolása miatt jelentősen lekorlátozódott az élettere.

Az Aldrovanda élőhelyei

Vadvízből gyűjteni tilos!

Néha fellelhető hobbikertészek gyűjteményében, leginkább akvatikus rencék társaságában. Tartása nem különösebben nehéz, tiszta vízre van szüksége, valamint óvni kell a nyári nagy melegtől. Ez leginkább a megfelelő mélységű medence vagy tó kialakításával oldható meg. Az állóvizet szereti, gyors sodrású helyeken széttöredezik a szára és elpusztul. Etetni nem kell, az élő vizekben mindig akad zsákmánya. A természetvédők egyik indikátornövénye. Érzékenyen jelzi az élőhelyi változásokat az évenkénti növekedésével. Gyakran összekeverik a közönséges rencével (Utricularia vulgaris).

Védett növény! Eszmei értéke: 50.000 forint